wtorek, 15 lipca 2014

Wałek do rolowania - zrób to sam

Wałek zwany również z angielska rollerem zdobywa w Polsce coraz większą popularność. W ślad za tym, jak coraz większa liczba ludzi uprawia amatorsko bieganie, proporcjonalnie zwiększa się też liczba kontuzji. A zwiększająca się liczba kontuzji sprawia, że wiele osób nimi dotkniętych zaczyna dociekać, co robić żeby je wyleczyć lub w przyszłości ich uniknąć. Przebyłem podobną drogę. W ubiegłym roku popularny ITBS nie dawał mi spokoju i cały czas wisiało nade mną widmo kilkumiesięcznego odpoczynku, a jedną z metod rehabilitacji pasma biodrowo-piszczelowego jest właśnie rolowanie.


Internet jest pełny porad (lepszych lub gorszych), a Polacy lubią kombinować. Z uwagi na to, że cena takiego wałka nie należy do najmniejszych większość biegaczy roluje się na dwulitrowych plastikowych butelkach. Sam przez długi czas tak robiłem. Jednak butelki mają kilka wad - w porównaniu do wałka są małe i miękkie, a poza tym szybko się przecierają (parę razy podczas ćwiczenia zaskoczył mnie gejzer z dziury w butelce). Próbowałem znaleźć roller w kilku sklepach z artykułami do rehabilitacji lub sportowymi jednak nigdzie nie mogłem go obejrzeć, a w ciemno przez internet nie chciałem kupować, bo jest ich bardzo dużo i ciężko przez to wybrać odpowiedni dla siebie. Wtedy z pomysłem przyszedł magazyn Bieganie:  roller masażu - 3 materiały - 3 kroki.
Postanowiłem spróbować.

A więc do rzeczy. Zgodnie z instrukcją potrzebne nam będą:


- kawałek rury PCV szerokością zbliżony do karimaty,
- kawałek niepotrzebnej karimaty,
- szara taśma klejąca,
- piła do metalu,
- nożyk introligatorski,
- opcjonalnie jeden pilnujący pies ;)


Po docięciu rury i wyrównaniu jej brzegów, aby były w miarę proste i bez farfocli trzeba przyciąć karimatę. Ja zdecydowałem się na jedną warstwę, więc trzeba było ją bardzo równo dociąć, żeby nie było żadnej przerwy lub wybrzuszenia.Z pomocą przyszła żona, która zapewniła precyzję wymiaru i docięcia :)


Teraz czas na równe naciągnięcie karimaty na rurę i jej zabezpieczenie taśmą.  


Następnie obkleiliśmy wszystko taśmą równiutko po długości.


Ostatnie prace wykończeniowe i voilà. Całe zamieszanie zajęło nam nie więcej niż 15-20 minut.


Różnice widać od razu (w rolowaniu nawet bardziej). Naprawdę wygoda i funkcjonalność jest nieporównywalnie lepsza.


A napój można zużyć do tego, do czego został stworzony.
Zdrówko!
 
5 komentarzy:

 1. Krawędzie wyszły Ci nawet ładniej niż na pierwowzorze z magazynu Bieganie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Tak naprawdę w rzeczywistości wygląda jeszcze lepiej. A gdyby obkleić go jeszcze kolorową taśmą, to ho ho :)

   Usuń
 2. Mimo wszystko najbardziej zaimponoiwał mi "Sympatyczny Bokserek" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący wpis! Profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny stanowi niezwykle istotny element opieki nad osobami z różnymi rodzajami urazów, schorzeń, czy też ograniczeń ruchowych. Postaw na przywrócenie sprawności fizycznej już dziś z pomocą profesjonalnego sprzętu.

  OdpowiedzUsuń