piątek, 10 maja 2013

Kapliczka/Krzyż przy torach


Jadąc pociągiem z Żyrardowa w kierunku Skierniewic tuż przy granicy miasta po lewej stronie znajduje się ciekawy obiekt


Słyszałem różne wersje tego, komu jest poświęcone to miejsce więc zaciekawiony postanowiłem sprawdzić to sam :) Dotarcie na miejsce okazało się dużo łatwiejsze niż przypuszczałem, choć okolica dosyć podmokła i suchą stopą można nie przejść. 

Jak widać drzewo jest dość bogato ozdobione. Po przedostaniu się w pobliże  zagadka kapliczki została wyjaśniona. W tym roku pojawiła się tu tablica poświęcona okolicznym bohaterom - Powstańcom Styczniowym. 


Miejsce to jest hołdem mieszkańców Żyrardowa, a tablicę pamiątkową ufundował lokalny przedsiębiorca podczas obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania. Nawiasem mówiąc bitwa nad Rawką była bodaj największą bitwą w naszej okolicy w owym czasie.


Nieopodal, po drugiej stronie torów stoi natomiast taki oto głaz


Takie miejsca często mijamy wielokrotnie zupełnie nie zwracając na nie uwagi. Miejsce to upamiętnia Leona Waligórę, który dowodził Oddziałem Specjalnym "Pluton 13" z Obwodu Błonie, powstałym na terenie Żyrardowa.


Zadaniem Kedywu była dezorganizacja komunikacji okupanta na terenie Obszaru Warszawskiego, którą miejscowe oddziały realizowały przede wszystkim na kolei, skupiając swój główny wysiłek na liniach Warszawa - Sochaczew - Łowicz oraz Warszawa - Żyrardów - Skierniewice. Do najaktywniejszych ośrodków dywersji kolejowej w podokręgu należały węzłowe stacje w Skierniewicach i Łowiczu oraz na mniejszych stacjach w Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Błoniu i Sochaczewie, gdzie działały patrole dywersyjne. Poza tym zajmowano się również bezpośrednią likwidacją okupantów, zdrajców i innych "zasłużonych" osób. 
Cześć ich pamięci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz