wtorek, 4 czerwca 2013

Łódzka dętka - zejście do podziemi

Muzeum Kanału „Dętka” jest Oddziałem Muzeum Miasta Łodzi i znajduje się pod Placem Wolności - biegnie dokładnie dookoła tego pomnika
Co ciekawe Plac Wolności znajduje się mniej więcej po środku miasta Łodzi i stanowi punkt odniesienia w numeracji łódzkich ulic.
W upalny dzień zejście do podziemi to świetne uczucie, choć w kanale panuje półmrok i wilgoć :)

  
Zbiornik został wybudowany w 1926 roku - gromadził wodę deszczową spływającą z okolic Placu Wolności, a gdy zebrało się jej już wystarczająco dużo spuszczano ją do sieci kanalizacyjnej, co służyło oczyszczaniu kanałów w centrum miasta - nigdy nie płynęły tędy ścieki. Budowlany majstersztyk!


Jak widać miejsce jest dosyć przestronne -  zbiornik ten może pomieścić ok. 300 m³ wody, ma 142 metry długości, ponad 180 centymetrów wysokości i ok. 1,5 metra szerokości.
 

"Dętka" jest pierwszym tunelem wodociągowym w Polsce otwartym dla zwiedzających. Zachowały się również wejścia do kanału


Od lat 60-tych ubiegłego wieku kanał nie jest już wykorzystywany, gdyż jego rolę przejęły samochody pompujące wodę pod ciśnieniem.
Ponadto pod ziemią można obejrzeć wystawę pamiątek i fotografii związanych z budową sieci kanalizacji w Łodzi - m.in. zdjęcia wykopalisk znalezionych podczas prac ziemnych (czaszka Tura i kieł Mamuta).

Mi się podobało :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz